Visual Studio’da Debug Yapmaya Çalışırken Hata

Visual Studio’da F5’e bastığınızda debug başlarken şu şekilde bir hata ile karşılaşabilirsiniz.

Microsoft Visual Studio

Error while trying to run project: Unable to start program ‘…………..’. The debugger is not properly installed. Run setup to install or repair the debugger.

Debug yaparken karşılaşılan hata

Debugger’ın iyi kurulmamış olduğunu söylüyor ve kurulumu tekrar başlatmamızı istiyor. Ama bu hata mesajını yapan adama kızmamak elde değil. Kurulumu başlatınca neyi özellikle kurmamız gerektiğini söylemiyor.

Kurulumu başlattığımızda aşağıdaki unsuru seçmemiz gerekiyor.

Windows Communication Foundation’ı seçiniz.

Kaynak: https://developercommunity.visualstudio.com/content/problem/53705/error-the-debugger-is-not-properly-installed-run-s.html

Vasıtaların Teker, Çekiş ve Dümenleme Sayısı Biçimi

Vasıtaların toplam teker sayısı, çekiş yapan teker sayısı ve direksiyonlama yapan teker sayılarını ifade eden sayılar vardır. Örneğin 4×4 denilince toplam 4 teker ve 4 tahrikli teker anlaşılır. 8×4 denilince de toplam 8 teker ve 4 tahrikli teker anlaşılır. 12x6x10 gibi 3 sayıdan oluşan tipte ise toplam 12 teker, 6 tahrikli teker ve 10 dümenlenen teker anlaşılmaktadır.

2 sayıdan oluşan axb biçimindeki kelimeden, toplam a adet teker ve b adet tahrikli teker anlaşılmaktadır.

3 sayıdan oluşan axbxc biçimindeki kelimeden ise, toplam a adet teker, b adet tahrikli teker ve c adet dümenlenebilen teker anlaşılmaktadır.

MPG T0120 Telekobik vince ait 10x6x10 ağır vasıta. 10 teker, 6 tahrik ve 10 dümenlenebilen teker.

Dipnot: Bu yazıdaki kullanılan resimlerin mülkiyet hakkı Abdullah Erdemir’e aittir.

Kaynak:

Erdemir, A. ve Kalyoncu, M., 2015, Bir Ağır Vasıtanın Çok Akslı Direksiyon Mekanizmasının Arı Algoritması Kullanılarak Optimizasyonu, Uluslararası katılımlı 17. Makina Teorisi Sempozyumu-UMTS 2015, İzmir-Türkiye, 421-426.